Lucyna Siuta tel:604 993 696 e-mail: lucyna@joga-gorzow.com

drzewo

1. Yama – powszechne przykazania moralne.
To pięć uniwersalnych praw dotyczących niestosowania przemocy, prawdomówności, zakazu kradzieży, wstrzemięźliwości seksualnej i wolności od pragnienia. Owych reguł etycznego zachowania należy przestrzegać w życiu codziennym w celu propagowania harmonii i zrozumienia w społeczeństwie.
Prawa yama odnoszą się do moralności uniwersalnej.

2. Niyama – oczyszczanie siebie poprzez dyscyplinę.
Pięć zasad zachowania jednostki to: czystość, zadowolenie, wyrzeczenie, studiowanie jaźni i oddanie Bogu. Niyama to zasada zachowania się jednostki.

3. Asana – pozycja.
Zgodnie z sutrami Patanjalego „Asana jest doskonałą stabilnością ciała, zrównoważeniem umysłu
i szczęśliwością ducha”. Praktykowanie asan poprawia elastyczność ciała, witalność i stan zdrowia.
Jednak najważniejszym zadaniem postaw jest połączenie ciała i umysłu, tak aby splotły się ze sobą, zapoczątkowując ścieżkę przejścia od świadomości fizycznej do duchowej.

4. Pranajama- rytmiczna kontrola oddechu.
W pranajamie są trzy ruchy: wydłużony delikatny wdech, wydech oraz zatrzymanie; wszystkie regulowane
z precyzją co do czasu trwania i miejsca. Należy praktykować ja po opanowaniu asan. Pranajama rozluźnia ciało, uspokaja układ nerwowy i daje umysłowi spokój.

5. Pratyahara – wycofanie i wyzwolenie umysłu spod dominacji zmysłów i zewnętrznych obiektów.
Oderwanie zmysłów od przedmiotów pożądania jest łącznikiem między czterema pierwszymi, a trzema pozostałymi członami. Przestrzegając zasad etyki uniwersalnej i jednostkowej (yamai niyama) oraz praktykując asany i pranajamę, można skierować zmysły do wnętrza i osiągnąć całkowity spokój.

6. Dharana – koncentracja
Po wykonaniu pracy z ciałem, czyli opanowaniu asan, udoskonaleniu umysłu dzięki pranajamie oraz oderwaniu zmysłów przy pomocy pratyahary osiąga się stan dharany.
Umysł jest całkowicie skoncentrowany na wykonywaniu jednego zadania, na którym skupia się cała uwaga. Im dłużej umysł znajduje się w tym stanie najwyższego skupienia, tym staje się silniejszy.

7. Dhyana – medytacja
Gdy adept utrzymuje niczym niezakłóconą koncentrację w dharanie, staje się to dhyaną. W stanie głębokiej koncentracji i niczym nie zmąconej medytacji, umysł, ciało i oddech staja się jednością stapiając się w jeden stan istnienia.

8. Samadhi – samorealizacja.
Jest to kulminacja- prawdziwe odczucie wspólnoty i spokoju. Taki stan umysłu jest esencją jogi; w wyniku oczyszczania ciała i umysłu adept wznosi się ponad swoje zmysły. Ciało i zmysły znajdują się jakby
w uśpieniu, zaś umysł i myślenie są pobudzone. Wszystko to dzieje się poza świadomością.

Istnieją różne metody praktyki hatha jogi np. Iyengar Yoga, Ashtanga Yoga, Sivananda Yoga, Kundalini Yoga, Ananda Yoga. Najbardziej znanym i najszerzej stosowanym stylem hatha –jogi w świecie i w Polsce jest Iyengar Yoga (czytaj więcej: „Joga według B.K.S. Iyengara”).